Events Calendar Pro - en to sr_RS translation catalogue (353 entries)

en: Related Events
sr_RS: Srodni događaji

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
sr_RS[0]: <b>%1$s</b> zahteva <b>PHP %2$s</b> ili više.
sr_RS[1]: <b>%1$s</b> zahtevaju <b>PHP %2$s</b> ili više.
sr_RS[2]: <b>%1$s</b> zahtevaju <b>PHP %2$s</b> ili više.

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
sr_RS: i

en: To begin using Events Calendar PRO, please install the latest version of
sr_RS: Da biste pošeli sa korišćenjem Events Calendar PRO, molimo vas da instalirate poslenju verziju

en: Events Calendar Pro
sr_RS: Kalendar Događaja Pro

en: This event’s recurrence rules were created in the block editor. Please use the block editor to make any further changes.
sr_RS: Pravila ponavljanja ovog događaja su napravljena u blok editoru. Molimo vas koristite blok editor ako želite na napravite izmene.

en: Remove related events from the single event view (with classic editor)
sr_RS: Ukloni srodne događaje iz pregleda zasebnog događaja (sa klasičnim editorom)

en: Include this field on all new events in the Gutenberg block editor
sr_RS: Uključi ovo polje za sve nove događaje u Gutenberg blok editoru

en: Use in Block Editor
sr_RS: Koristi u Blok Editoru

en: Future Event
sr_RS: Budući Događaj

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
sr_RS: godine

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
sr_RS: godina

en: You have %d venues for which we don't have geolocation data.
sr_RS: Imate %d mesta održavanja koja nemaju geolokacijske podatke.

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
sr_RS: Da li ste sigurni da želite da uklonite ovo polje i sve njegove podatke iz svih događaja?

en: One per line
sr_RS: Jedan po liniji

en: Enter field label
sr_RS: Unesite obeležje polja

en: Add field
sr_RS: Unesite polje

en: Read more
sr_RS: Pročitaj više

en: This Week
sr_RS: Ova nedelja

en: by day for the week.
sr_RS: po danu nedelje.

en: Display
sr_RS: Prikaži

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
sr_RS: godine

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
sr_RS: godina

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
sr_RS: meseca

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
sr_RS: meseca

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
sr_RS: nedelje

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
sr_RS: nedelje

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
sr_RS: dana

en: for latitude and longitude to be auto-generated; otherwise, you'll only be able to enter the values manually.
sr_RS: za geografsku širinu i dužinu da se automatski generišu; u suprotnom, samo ćete moći da unosite vrednosti ručno.

en: Calendar of %s
sr_RS: Kalendar %s

en: List of %s
sr_RS: Lista %s

en: Street
sr_RS: Ulica

en: Loading %s
sr_RS: Učitavanje %s

en: Allow users to decide whether to show all instances of a recurring event on list-style views.
sr_RS: Dozvoli korisniku da odluči da li da prikaže spisak svih ponavljanja događaja u pregledu po listi.

en: Enter your API Key
sr_RS: Unesite vaš API kod

en: Number of events to list below the mini calendar:
sr_RS: Broj događaja izlistanih ispod mini kalendara:

en: Hide this widget if there are no upcoming events
sr_RS: Sakrij ovaj vidžet ako nema predstojećih događaja

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
sr_RS: Ograniči samo na istaknute događaje.

en: Which month will the event recur in?
sr_RS: U kom mesecu će se događaj ponoviti?

[ctx: custom recurrence time separator]
en: to
sr_RS: do

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
sr_RS: %1$sti dan

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
sr_RS: %1$sći dan

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
sr_RS: %1$sgi dan

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
sr_RS: %1$svi dan

en: next day
sr_RS: sledeći dan

en: same day
sr_RS: isti dan

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
sr_RS: meseca

en: Use date:
sr_RS: Koristi datum:

en: Use pattern:
sr_RS: Koristi šablon:

en: a different day:
sr_RS: drugog dana:

en: the same day:
sr_RS: istog dana:

en: Recurrence Description
sr_RS: Opis Ponavljanja

en: Event will not occur:
sr_RS: Događaj se neće desiti:

en: Add more events
sr_RS: Dodaj još događaja

en: Schedule multiple events
sr_RS: Planiraj više događaja

en: Hide Details
sr_RS: Sakrij Detalje

en: Show Details
sr_RS: Prikaži Detalje

en: Series ends on this date
sr_RS: Serija se završava na ovaj dan

en: on
sr_RS: na

en: Series ends
sr_RS: Završetak Serije

en: a different time:
sr_RS: drugo vreme:

en: the same time:
sr_RS: isto vreme:

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: At
sr_RS: U

en: months
sr_RS: meseci

en: month
sr_RS: mesec

en: weeks
sr_RS: nedelje

en: Delete This
sr_RS: Obriši Ovo

en: Event Series:
sr_RS: Serija Događaja:

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
sr_RS: Da li ste sigurni da želite da obrišete ovo isključenje?

en: Are you sure you want to delete these events?
sr_RS: Da li ste sigurni da želite da obrišete ove događaje?

en: Cancel
sr_RS: Otkaži

en: Delete
sr_RS: Obriši

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
sr_RS: Višednevni događaj svake [interval] godine, počevši od [month_number]. [month_names]a u [start_time], sa neograničenim ponavljanjem

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
sr_RS: Višednevni događaj svake [interval] godine, počevši od [month_number]. [month_names]a, sa neograničenim ponavljanjem

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
sr_RS: Celodnevni događaj svake [interval] godine, [month_number]. [month_names]a u [start_time], sa neograničenim ponavljanjem

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
sr_RS: Celodnevni događaj svake [interval] godine, [month_number]. [month_names]a, sa neograničenim ponavljanjem

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
sr_RS: Događaj svake [interval] godine koji počinje u [start_time], [month_number]. [month_names]a, sa neograničenim ponavljanjem

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
sr_RS: Višednevni događaj svake [interval] godine, počevši od [month_day_description] [month_names]a u [start_time], sa neograničenim ponavljanjem

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
sr_RS: Višednevni događaj svake [interval] godine, počevši od [month_day_description] [month_names]a, sa neograničenim ponavljanjem

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
sr_RS: Celodnevni događaj svake [interval] godine, [month_day_description] [month_names]a, u [start_time], sa neograničenim ponavljanjem

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
sr_RS: Celodnevni događaj svake [interval] godine, [month_day_description] [month_names]a, sa neograničenim ponavljanjem

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
sr_RS: Događaj svake [interval] godine, koji počinje u [start_time], [month_day_description] [month_names]a, sa neograničenim ponavljanjem

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
sr_RS: Višednevni događaj svake [interval] godine, počevši od [month_number]. [month_names]a u [start_time], koji se održava [count] puta

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
sr_RS: Višednevni događaj svake [interval] godine, počevši od [month_number]. [month_names]a, koji se održava [count] puta

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
sr_RS: Celodnevni događaj svake [interval] godine, [month_number]. [month_names]a u [start_time], koji se održava [count] puta

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
sr_RS: Celodnevni događaj svake [interval] godine, [month_number]. [month_names]s, koji se održava [count] puta

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
sr_RS: Događaj svake [interval] godine, sa početkom u [start_time], [month_number]. [month_names]a, koji se održava [count] puta

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
sr_RS: Višednevni događaj svake [interval] godine, od [month_day_description] [month_names]a u [start_time], koji se održava [count] puta

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
sr_RS: Višednevni događaj svake [interval] godine, od [month_day_description] [month_names]a, koji se održava [count] puta

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
sr_RS: Celodnevni događaj svake [interval] godine, [month_day_description] [month_names]a u [start_time], koji se održava [count] puta

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
sr_RS: Celodnevni događaj svake [interval] godine, [month_day_description] [month_names]a, koji se održava [count] puta

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
sr_RS: Događaj svake [interval] godine, sa početkom u [start_time], [month_day_description]  [month_names]a, koji se održava [count] puta

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
sr_RS: Višednevni događaj svake [interval] godine, od [month_number]. [month_names]a, u [start_time], koji se održava do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
sr_RS: Višednevni događaj svake [interval] godine, od [month_number]. [month_names]a, koji se održava do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
sr_RS: Celodnevni događaj svake [interval] godine, [month_number]. [month_names]a u [start_time], koji se održava do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
sr_RS: Celodnevni događaj svake [interval] godine, [month_number]. [month_names]a, koji se održava do [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
sr_RS: Događaj svake [interval] godine, sa početkom u [start_time], [month_number]. [month_names]a, koji se održava do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
sr_RS: Višednevni događaj svake [interval] godine od [month_day_description] [month_names]a u [start_time], koji se ponavlja do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
sr_RS: Višednevni događaj svake [interval] godine od [month_day_description] [month_names]a, koji se ponavlja do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
sr_RS: Celodnevni događaj svake [interval] godine, [month_day_description] [month_names]a u [start_time], koji se ponavlja do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
sr_RS: Celodnevni događaj svake [interval] godine, [month_day_description] [month_names]a, koji se ponavlja do [series_end_date]

en: One all day event on [single_date] at [start_time]
sr_RS: Jedan celodnevni događaj [single_date] u [start_time]

en: One all day event on [single_date]
sr_RS: Jedan celodnevni događaj, [single_date]

en: One event on [single_date] at [start_time]
sr_RS: Jedan događaj, [single_date] u [start_time]

en: the 31st day of the month
sr_RS: 31. dan u mesecu

en: the 30th day of the month
sr_RS: 30. dan u mesecu

en: the 29th day of the month
sr_RS: 29. dan u mesecu

en: the 28th day of the month
sr_RS: 28. dan u mesecu

en: the 27th day of the month
sr_RS: 27. dan u mesecu

en: the 26th day of the month
sr_RS: 26. dan u mesecu

en: the 25th day of the month
sr_RS: 25. dan u mesecu

en: the 24th day of the month
sr_RS: 24. dan u mesecu

en: the 23rd day of the month
sr_RS: 23. dan u mesecu

en: the 22nd day of the month
sr_RS: 22. dan u mesecu

en: the 21st day of the month
sr_RS: 21. dan u mesecu

en: the 20th day of the month
sr_RS: 20. dan u mesecu

en: the 19th day of the month
sr_RS: 19. dan u mesecu

en: the 18th day of the month
sr_RS: 18. dan u mesecu

en: the 17th day of the month
sr_RS: 17. dan u mesecu

en: the 16th day of the month
sr_RS: 16. dan u mesecu

en: the 15th day of the month
sr_RS: 15. dan u mesecu

en: the 14th day of the month
sr_RS: 14. dan u mesecu

en: the 13th day of the month
sr_RS: 13. dan u mesecu

en: the 12th day of the month
sr_RS: 12. dan u mesecu

en: the 11th day of the month
sr_RS: 11. dan u mesecu

en: the 10th day of the month
sr_RS: 10. dan u mesecu

en: the 9th day of the month
sr_RS: 9. dan u mesecu

en: the 8th day of the month
sr_RS: 8. dan u mesecu

en: the 7th day of the month
sr_RS: 7. dan u mesecu

en: the 6th day of the month
sr_RS: 6. dan u mesecu

en: the 5th day of the month
sr_RS: 5. dan u mesecu

en: the 4th day of the month
sr_RS: 4. dan u mesecu

en: the 3rd day of the month
sr_RS: 3. dan u mesecu

en: the 2nd day of the month
sr_RS: 2. dan u mesecu

en: the 1st day of the month
sr_RS: 1. dan u mesecu

en: All day
sr_RS: ceo dan

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
sr_RS: dan

en: Next %s
sr_RS: Sledeći %s

en: Previous %s
sr_RS: Prethodni %s

en: Change the default view for Mobile users.
sr_RS: Promeni zadati pregled za korisnike Mobilnih uređaja.

en: Default mobile view
sr_RS: Zadati pregled za mobilne uređaje

en: Use Default View
sr_RS: Koristi zadati pregled

en: All %s
sr_RS: Svi %s

en: all
sr_RS: svi

en: Venue Longitude
sr_RS: Geografska dužina lokacije

en: Venue Latitude
sr_RS: Geografska širina lokacije

en: Distance unit
sr_RS: Mera udaljenosti

en: map
sr_RS: mapa

en: No Events Today
sr_RS: Nema događaja danas

en: Number of events to show per day:
sr_RS: Prikaz broja događaja po danu:

en: Horizontal Layout
sr_RS: Horizontalni raspored

en: Vertical Layout
sr_RS: Vertikalni raspored

en: Layout:
sr_RS: Raspored:

en: Next Event
sr_RS: Sledeći događaj:

en: Single Event
sr_RS: Jedan događaj

en: Photo Background Color
sr_RS: Boja pozadinske slike

en: Month/Week View
sr_RS: Pregled po Mesecima/Nedeljama

en: Add Exclusion
sr_RS: Dodaj izuzetak

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
sr_RS: dan

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
sr_RS: poslednji %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
sr_RS: peti %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
sr_RS: četvrti %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
sr_RS: treći %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
sr_RS: drugi %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
sr_RS: prvi %1$s

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
sr_RS: dan %1$s

[ctx: Placeholder text for a month (or months) before the user has selected any]
en: [month]
sr_RS: [mesec]

[ctx: Placeholder text for a day of the week (or days of the week) before the user has selected any]
en: [day]
sr_RS: [dan]

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
sr_RS: i

en: sec
sr_RS: sek

en: hours
sr_RS: sati

en: days
sr_RS: dani

en: Week Navigation
sr_RS: Sedmična navigacija

en: Hours
sr_RS: Sati

en: All Day
sr_RS: Ceo dan

en: Find out more
sr_RS: Saznajte više

en: The current default phone is: %s
sr_RS: Trenutni zadat telefon je: %s

en: The current default country is: %s
sr_RS: Trenutna zadata zemlja je: %s

en: The current default postal code/zip code is: %s
sr_RS: Trenutni zadat poštanski kod je: %s

en: The current default state/province is: %s
sr_RS: Trenutna zadata provincija je: %s

en: The current default city is: %s
sr_RS: Trenutni zadat grad je: %s

en: The current default address is: %s
sr_RS: Trenutna zadata adresa je: %s

en: The current default venue is: %s
sr_RS: Trenutno zadato mesto održavanja je: %s

en: The current default organizer is: %s
sr_RS: Trenutni zadat organizator je: %s

en: No default set
sr_RS: Nema podrazumevanih postavki

en: Venue:
sr_RS: Mesto održavanja:

en: Countdown Completed Text:
sr_RS: Izbroj završeni tekst:

en: Show seconds?
sr_RS: Prikaži sekunde?

en: Event:
sr_RS: Događaj:

en: Add a filter
sr_RS: Dodajte filter

en: Match any
sr_RS: Spari bilo koji

en: Match all
sr_RS: Spari sve

en: remove
sr_RS: ukloni

en: Filters
sr_RS: Filteri:

en: Price
sr_RS: Cena

en: Phone
sr_RS: Telefon

en: Country
sr_RS: Zemlja

en: Postal Code
sr_RS: Poštanski broj

en: State (US) Or Province (Int)
sr_RS: Država (SAD) ili pokrajina (Int)

en: City
sr_RS: Grad

en: Display:
sr_RS: Prikaži:

en: Number of events to show:
sr_RS: Broj događaja za prikazivanje:

en: Title:
sr_RS: Naslov:

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Replaces the default list.)
sr_RS: Jedna zemlja po redu u sledećem formatu: <br>SAD Sjedinjene Američke Države <br> UK, Ujedinjeno Kraljevstvo. <br> (Zamjenjuje zadanu listu.)

en: Default phone
sr_RS: Zadat telefon

en: Default country
sr_RS: Zadana zemlja

en: Default postal code/zip code
sr_RS: Zadat poštanski broj

en: Default city
sr_RS: Zadat grad

en: Default address
sr_RS: Zadata adresa

en: You can use this setting to set specific, individual defaults for any new Venue you create (these will not be used for your default venue).
sr_RS: Možete koristiti ovo podešavanje da postavite specifične, individualne vrijednosti za bilo koje novo mjesto održavanja koje kreirate (ono neće biti korišteno za novo podrazumijevano mjesto)

en: Address
sr_RS: Adresa

en: No saved venues yet.
sr_RS: Nema sačuvanih mesta.

en: Default venue
sr_RS: Zadano mesto održavanja

en: Venue
sr_RS: Mesto

en: No saved organizers yet.
sr_RS: Nema sačuvanih organizatora.

en: Default organizer
sr_RS: Zadat organizator

en: Organizer
sr_RS: Organizator

en: Options
sr_RS: Opcije

en: <p>Choose the default venue & organizer. Set default address information to save time when entering a new venue or organizer.</p><p>You can override these settings as you enter a new event.</p>
sr_RS: <p>Odaberite zadani prostor održavanja i organizatora. Podesite zadanu adresu kako bi ste uštedjeli na vremenu kada unosite novi prostor ili organizatora.</p><p>Možete poništiti ove postavke kada kreirate novi događaj</p>

en: Select a State
sr_RS: Odaberite državu

en: No Default
sr_RS: Bez zadatog

en: Recurrence Description:
sr_RS: Ponavljajući opis:

en: fifth
sr_RS: peti

en: fourth
sr_RS: četvrti

en: third
sr_RS: treći

en: second
sr_RS: drugi

en: first
sr_RS: prvi

en: Frequency of recurring event must be a number
sr_RS: Frekvencija ponavljajućih događaja mora biti broj

en: Every
sr_RS: Svaki

en: Yearly
sr_RS: Godišnje

en: Monthly
sr_RS: Mesečno

en: Weekly
sr_RS: Nedeljno

en: Daily
sr_RS: Dnevno

en: You must select a recurrence end date
sr_RS: Morate odabrati ponavljanje i krajnji datum

[ctx: occurence count text]
en: events
sr_RS: događaji

en: never
sr_RS: nikada

en: after
sr_RS: posle

en: On
sr_RS: Na

en: None
sr_RS: Prazno

en: events
sr_RS: događaji

en: event
sr_RS: događaj

en: Additional %1$s Fields
sr_RS: Dodatnih %1$s Polja

en: Checkbox
sr_RS: Polje za potvrdu

en: Text Area
sr_RS: Polje za tekst

en: Text
sr_RS: Tekst

en: Options (one per line)
sr_RS: Opcije (jedna po redu)

en: Field Type
sr_RS: Tip polja

en: Field Label
sr_RS: Oznaka polja

en: Use a custom list of countries
sr_RS: Koristi prilagođenu listu zemalja

en: Events Featured Venue
sr_RS: Istaknuto mesto održavanja

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
sr_RS: Prikaži listu predstojećih događaja za određeno mesto održavanja.

en: No results were found for this week. Try searching another week.
sr_RS: Nema nađenih rezultata za ovu nedelju. Probajte da pretražite drugu nedelju.

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this week. Try searching another week.
sr_RS: Nema nađenih rezultata za <strong>"%s"</strong> ovu nedelju. Probajte da pretražite drugu nedelju.

en: There were no results found.
sr_RS: Nema nađenih rezultata

en: Other
sr_RS: Drugi

en:  months
sr_RS: meseci

en: Front-end recurring event instances toggle
sr_RS: Odabir instanci ponavljajućeg događaja na stranici

en: Recurring event instances
sr_RS: Instance ponavljajućeg događaja

en:  and
sr_RS: i

en: , and
sr_RS: , i

en: December
sr_RS: Decembar

en: November
sr_RS: Novembar

en: October
sr_RS: Oktobar

en: September
sr_RS: Septembar

en: August
sr_RS: Avgust

en: July
sr_RS: Jul

en: June
sr_RS: Jun

en: May
sr_RS: Maj

en: March
sr_RS: Mart

en: February
sr_RS: Februar

en: January
sr_RS: Januar

en: and
sr_RS: i

en: , and
sr_RS: , i

en: Sunday
sr_RS: Nedelja

en: Saturday
sr_RS: Subota

en: Friday
sr_RS: Petak

en: Thursday
sr_RS: Četvrtak

en: Wednesday
sr_RS: Sreda

en: Tuesday
sr_RS: Utorak

en: Monday
sr_RS: Ponedeljak

en: last
sr_RS: poslednji

en: day
sr_RS: dan

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
sr_RS: Godišnja ponavljanja ne mogu imati crtu podešenu kao dan.

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
sr_RS: Mesečna prilagođena ponavljanja ne mogu imati crtu podešenu kao dan.

en: Completed!
sr_RS: Završeno!

en: Events Calendar
sr_RS: Kalendar događaja

en: The events calendar mini calendar widget
sr_RS: Mini kalendar događaja vidžet

en: Week Of
sr_RS: Nedelja

en: Photo
sr_RS: Fotografija

en: Week
sr_RS: Nedelja

en: View All Add-Ons
sr_RS: Pogledaj sve dodatke

en: Support
sr_RS: Podrška

en: Settings
sr_RS: Podešavanja

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
sr_RS: Prije nego postavite pitanje i otvorite novu temu, molimo vas uradite pretragu i provjerite da se vaš problem već nije obradio. Prilikom postavljanja pitanja pružite nam što više detalja o problemu (sa slikama ekrana ako je izvodljivo), i probajte da identifikujete da li plugin ili tema pravi sukob jer bi to bilo odlično u početnoj poruci.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
sr_RS: Naš cilj broj jedan je pomići vam da uspijete, i da za sve što je moguće, mi ćemo vam pomoći da riješite probleme i voditi avs kroz postupke konfiguriasnja. Iako nećemo praviti vaš sajt umjesto vas, i mi ne možemo da garantujemo da ćemo biti u mogućnosti da vam 100% obezbijedimo integraciju za svaku temu ili plugin tamo, ali mi ćemo učiniti sve što možemo da vas usmjerimo u pravom smeru i da vi -- i vaš klijent, kao što je često slučaj -- budete zadovoljni.

en: Users who have purchased an Events Calendar PRO license are granted total access to our %spremium support forums%s. Unlike at the %sWordPress.org support forum%s, where our involvement is limited to identifying and patching bugs, we have a dedicated support team for PRO users. We're on the PRO forums daily throughout the business week, and no thread should go more than 24-hours without a response.
sr_RS: Korisnici koji su kupili Events Calendar PRO licencu dobijaju potpun pristup našim %spremium forumu za podršku%s. Za razliku u %sWordPress.org support forum%s, gde je naše učešće ograničeno na identifikovanju i popravljanju bagova, mi smo posvećeni tim za podršku licenciranim korisnicima. Mi smo na PRO forumima dnevno tokom cijele poslovne sedmice, i ne bi trebalo da bude ni jedan upit a da se u prva 24 sata ne odgovori.

en: Written documentation can only take things so far...sometimes, you need help from a real person. This is where our %ssupport forums%s come into play.
sr_RS: Napisana dokumentacija može samo da riješi određene stvari do sada...ponekad, vam je potrebna pomoć od stvarne osobe. Ovo je mjesto gde naši %ssupport blog%s dolaze na red.

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
sr_RS: U suprotnom, ako se osećate avanturistički, možete da počnete tako što ćete u meniju Događaji dodati svoj prvi događaj.

en: Take care of your license key. Though not required to create your first event, you'll want to get it in place as soon as possible to guarantee your access to support and upgrades. %sHere's how to find your license key%s, if you don't have it handy.
sr_RS: Vodite računa o vašem licencnom ključu. Iako nije potrebno da napravite svoj prvi događaj, vi ćete željeti da ga upišete na pravo mjesto i što prije dobijete pristup za podršku i nadogradnje. %sOvdje je kako da pronađete vaš ključ%s, ako ga nemate pri ruci.

en: %sInstallation/Setup FAQs%s from our support page can help give an overview of what the plugin can and cannot do. This section of the FAQs may be helpful as it aims to address any basic install questions not addressed by the new user primer.
sr_RS: %sInstalacija/Podešavanje FAQs%s a naše stranice za podršku može vam pomoći da otkrijete šta ovaj plugin može i ne može da uradi. Ovaj odjeljak Pitanja i Odgovori može biti od pomoći jer ima za cilj da se bavi bilo kakvim osnovnim pitanjima adresiranim za nove korisnike.

en: %sOur New User Primer%s was designed for folks in your exact position. Featuring both step-by-step videos and written walkthroughs that feature accompanying screenshots, the primer aims to take you from zero to hero in no time.
sr_RS: %sNaš Novi User Primer%s je dizajniran za ljude koji su vašem položaju. Kroz korak-po-korak video tutorijale i pisana uputstva koje poseduju slike ekrana, opisani primjeri imaju za cilj da vas odvedu od početnika do heroja u kratkom vremenu.

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
sr_RS: Ako je ovo da prvi put koristite The Events Calendar Pro, vi ste na pravom mjestu da napišete prvi događaj. Ovdje su neke osnove koje smo pronašli da su korisne za korisnike koji prvi put počinju:

en: Check this to only show weekdays on Week View
sr_RS: Označite ovo za prikaz samo radnih dana u Pregledu Nedelje

en: Hide weekends on Week View
sr_RS: Sakrij vikende u Pregledu Nedelje

en: Week Day Format
sr_RS: Prikaz dana u nedelji

en: Hide related events
sr_RS: Sakrij povezane događaje

en: Additional Fields
sr_RS: Dodatna polja

en: Default Content
sr_RS: Zadani sadržaj

en: photo
sr_RS: fotografija

en: week
sr_RS: nedelja

en: Radio Buttons
sr_RS: Radio dugmad

en: Dropdown
sr_RS: Padajući meni

en: Fixed geolocation data for %d venues
sr_RS: Fiksni geografski podaci za %d mesta održavanja

en: You have venues for which we don't have Geolocation information. <a href='%s'>Click here to generate it</a>.
sr_RS: Imate mesta održavanja za koje namamo geografske podatke.  <a href='%s'>Kliknite ovde da ih generišete</a>.

en: Fix venues data
sr_RS: Ispravi podatke o mestu održavanja

en: Longitude
sr_RS: Geografska dužina

en: Latitude
sr_RS: Geografska širina

en: Use latitude + longitude
sr_RS: Koristi geografsku širinu + dužinu

en: Location
sr_RS: Lokacija

en: Near
sr_RS: Blizu

en: Map
sr_RS: Mapa

en: Removes location search field from the events bar on all views except for map view.
sr_RS: Uklanja polje za pretragu lokacije na svim pogledima osim na pogledu karte.

en: Hide location search
sr_RS: Sakrij pretragu lokacije

en: Fix geolocation data
sr_RS: Fiksni geografski podaci

en: Kilometers
sr_RS: Kilometri

en: Miles
sr_RS: Milje

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
sr_RS: Odaberite distancu koja pokriva pretragu lokacije (nađite događaj u krugu od X od lokacije pretrage)

en: Map view search distance limit
sr_RS: Ograničenje udaljenosti na pogledu mape

en: Distance
sr_RS: Udaljenost

en: Remove
sr_RS: Skloni

en: Add another
sr_RS: Dodaj

en: Events Countdown
sr_RS: Odbrojavanje događaja

en: Displays the time remaining until a specified event.
sr_RS: Prikaži preostalo vrijeme do određenog događaja.

en: Recurrence Count
sr_RS: Broj Ponavljanja

en: Recurrence End Date
sr_RS: Završni Datum Ponavljanja

en: Upcoming Events
sr_RS: Predstojeći događaji

en: Events List
sr_RS: Lista događaja

en: A widget that displays the next upcoming x events.
sr_RS: Vidžet koji prikazuje sledećih x događaja.

en: Search
sr_RS: Pretraga

en: No
sr_RS: Ne

en: Yes
sr_RS: Da

en: On and Before
sr_RS: Do

en: On and After
sr_RS: Od

en: Is Not
sr_RS: Nije

en: Is
sr_RS: Jeste

en: Description
sr_RS: Opis

en: Recurring
sr_RS: Ponavljajući

en: Title
sr_RS: Naslov

en: Event Cats
sr_RS: Kategorije događaja

en: Event Cost
sr_RS: Cena događaja

en: End Date
sr_RS: Datum završetka

en: Start Date
sr_RS: Datum početka

en: The Events Calendar
sr_RS: Kalendar događaja
